Cap

Mutfak Mirası Alanya

HABERLER

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • Alanya… geçmişin ve geleceğin lezzetlerinin korunduğu şehir!
Detail

Alanya… geçmişin ve geleceğin lezzetlerinin korunduğu şehir!

29.01.2021 15:06:00

Türk Mutfağı; benzemezleri birleştiren, sürekli gelişen ve kendine has pişirme teknikleri ve sentezleri olan eşsiz bir mutfaktır. Orta Asya’dan başlayan yürüyüşle, geçtiği topraklardaki lezzetleri ve öz damak tadını büyük bir uyumla birleştiren atalarımız; bizlere çok büyük ve kıymetli soyut bir miras bıraktı. Anadolu’nun bereketli topraklarından elde ettiğimiz ürünleri bu mirasla ve kültürel birikimle leziz yemeklere dönüştürüp kederde ve sevinçte nesillerce aynı sofra etrafında buluştuk.

Her ne kadar Alanya’dan bahsederken akla ilk gelenler deniz – kum – güneş olsa da esasında şehir, keşfedilmeyi bekleyen bir mutfak kültürüne sahiptir.

Selçuklu İmparatorluğuna başkentlik yapmış, zamanının en zengin liman şehirlerinden birisi olan Alaiye (Alanya), fethedildiği zamandan başlayarak Türkmenlerin yurdu olmuş ve 1950’lerdeki mübadeleye kadar Rumlar ve Türkler birlikte yaşamış; mutfaklarını da yaşam şekillerine uygun olarak geliştirmişlerdir.

Sürüleri önlerinde, yazın yaylaya çıkaran kışın sahile indiren Yörüklerin pratik lezzetleri; Türkmenlerin yerleşik adetleriyle birleşmiş ve şivesi dahi farklı bir sofra oluşturmuştur. Kıyı şehri olmasına rağmen ‘’Akdeniz beslenme tipi’’ne uygun bir sofranın kurulmadığı Alaiye’de tarımın ve hayvancılığın etkisi ile bol tereyağlı, etli, cevizli, bademli, pekmezli kısacası bol kalorili yemekler bulunmaktadır. Alanya’yı ziyaret edip bir Laba Dolması yemediyseniz, büyük bir sofrada Gülüklü Çorba içmediyseniz ya da Öküz Helvasını havuzu bozmadan yiyebilmek için dikkat etmediyseniz Alanya Mutfağına yakınlaşmışsınız diyemeyiz.

Zeytinyağlılar yok mu? Elbette var ancak bir Alanyalıya zeytinyağlı yemeği ister yaz olsun ister kış; soğuk yediremezsiniz. İlla dumanı üstünde tüten bir zeytinyağlı taze fasulye ya da hızlıca hazırlanmış zeytinyağlı Tömeken (Semizotu) yemeği dahi sıcak olarak sofrada bulunur.

Eh tabi bir de Yörüklüğün verdiği bir yoğurda ve peyniri düşkünlük vardır ki belki de hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel yoğurttan yapılan ‘’Yoğurtlamalar’’ bazen bir haşlanmış yumurta ile bazen kızartılmış karışık sebzelerle bazen de dereden hemen yakalanmış alabalığın kızartması ile karşınıza çıkar.

Sadece bunlar mı dersiniz? Ülübü Piyazı, Göleviz Yemeği, Kuru Patlıcan Talaturu, Diken Kabağı Kızartması, Kabuklu Kuru Fasulyesi, İlibada Sarması, Gök Domates Salatası, Çiğirdiği, Göç Çöreği, Pişisi, Yufka Ekmeği ve daha nicesi sizi şaşırtmak için beklemektedir. 

Geçmişine sıkı sıkıya bağlı Alanya, aynı zamanda Türkiye’nin de tropikal bahçesi konumundadır. İşin ilginç kısmı ise Alanyalılar tropikal meyvelerle erken tanışmış; mutfağa ve şivesine dahil etmiştir. Nasıl mı? Sabah kahvaltısında zeytin-peynir ister gibi ‘’limonlu avgada’’ isteyen bir kişi ‘’Yok’’ dendiğinde şaşırabilmektedir. Avgada olarak şiveye yerleşen sözcüğün Avokado olduğunu belirtmemiz gerekiyor, ancak Alanya’da iki sözcüğü de  anlayacaklar ve size lezzetli bir tropikal ama yerli bir gıda sunulacaktır. Hangisini söylemek istediğiniz size kalmış…

Velhasılı Alanya mutfak kültürü, geçmişini koruyan ve günümüzdeki tatları yakalayan zengin bir kültürdür. Türkmenler, Yörükler ve Rumların bir araya gelerek son halini verdiği Yöresel Alanya Mutfağı; turizmle birlikte daha kozmopolit bir yapıya ulaşmış ve farklı lezzetleri denemiştir. Ancak sonuç itibariyle özünden kopamayan Alanyalılar, yeni tanıştığı sebze-meyveleri ve pişirme tekniklerini dahi kendi damak tatlarına uygun hale getirerek tüketmiştir. 

Genel olarak bahsettiğimiz mutfağımızdan anlayacağınız üzere, ülkemizdeki neredeyse her şehirde Türk kültürüne has ortak yemeklerin yanısıra muhakkak gizli kalmış özel ‘’yöresel yemekleri’’ mevcuttur. Alanya için de zamanın süzgecinden geçerek günümüze ulaşan, yılların bilgisi ve emeği ile oluşturulan mutfak kültürümüz ve yemek tariflerimiz Alanya’nın önemli soyut miraslarındandır.

Alanya’yı ziyaret ettiğinizde ‘’Yöresel Alanya Lezzetlerini’’ ve emekle yetiştirdiğimiz tropikal gıdalarımızı muhakkak denemenizi tavsiye ederiz.

 

Alanya… Geçmişin Ve Geleceğin Lezzetlerinin Korunduğu Şehir!