Cap

Mutfak Mirası Alanya

HABERLER

Detail

Alanya belediyesi yöresel yemek kursuna yoğun ilgi

02.02.2017 13:01:00

ALANYA BELEDİYESİ YÖRESEL YEMEK KURSUNA YOĞUN İLGİ

Alanya Belediyesi mutfak mirasına sahip çıkmak ve mutfak mirasını tek bir çatı altında toplamak amacı ile lisans hakkını aldığı Mutfak Mirası Alanya (Culinary Heritage Europe) sistemi çerçevesinde Alanya yöresel yemeklerinin geleneksel yöntemlerle pişirildiği Yöresel Yemek Atölyesi yeni katılımcıları ile gerçekleşti.

30 kursiyerin katıldığı Alanya yerel mutfağında kursiyerler 25 çeşit yemeğin yapılışını uygulamalı olarak öğreniyor. Alanya Hep üniversitesi Gastronomi Bölümü mutfağında gerçekleşen kursta katılımcılar Alanya’ya özgü hülüklü çorba, bumbar dolması, darı çorbası, kuru fasulye , Alanya çöreği ve çeşitli ev yemeklerini yine Alanyalı ev hanımlarından öğreniyor.

“YÖRESEL YEMEKLERİMİZİ TÜRKİYE'YE VE DÜNYAYA TANITARAK , GASTRONOMİ SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİR YERE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ.

Yemek atölyesi ile bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, Alanya’nın unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerinin tekrar hayat bulmasını istediklerini ve bu bağlamda katılımcılar ile şimdiye kadar toplam 13 kurs düzenlediklerini belirtti. Erdoğmuş , ‘Kurslara ev hanımları yoğun ilgi gösteriyor. Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel mutfak kültürünü korumak ve yaşatmak için son derece kararlı bir yaklaşımla projeyi bire bir takip ediyor. Alanya mutfağı çok kısa bir zamanda ulusal düzeyde de tanınan ve kabul gören bir yöre mutfağı haline gelebilecek zenginlikte. Yöresel yemek kursunda yerli ve yabancı hanımlar ve beyler bulunmakta. Ücretsiz olan kurslarımız oldukça keyifli ve verimli geçiyor’’ dedi.